PRASKIE PRO MEMORIAM

06-12-2017JEDNA ŚMIERĆ

DWA UPAMIĘTNIENIA

 

Nocą, 5 grudnia roku Pańskiego 1791 świat gorzko zapłakał, a spływająca po jego pooranym czasem policzku łza stała się niemą towarzyszką znękanej duszy Wolfganga Amadeusza Mozarta w Jego/Jej ostatniej/ostatecznej podróży.

Płakała także garstka najbliższych, najpierw przy łożu zmarłego, później w katedrze podczas uroczystości pogrzebowych, z pewnością także nie raz jeszcze w domowym zaciszu.

No właśnie, GARSTKA.

Ale przecież nie było to jedyne pożegnanie, jakie zgotował świat wielkiemu geniuszowi. W ciągu dziesięciu dni, które upłynęły od Jego śmierci także Praga oddała hołd twórcy tak niedawno jeszcze oklaskiwanego w tym mieście Don Giovanniego.

Wiedeń i Praga.

Dwie stolice, dwa miasta będące świadkami kompozytorskiej aktywności Mozarta i dwa jakże różne rozstania.

Wiedeńskie miało nader skromny charakter. Kilku zaledwie przyjaciół po zakończonych egzekwiach odprowadzało doczesne szczątki Wolfganga do miejsca ich ostatecznego spoczynku. Powitani przez miejscowych grabarzy przy bramie cmentarza Sankt Marx, zgodnie z wytycznymi cesarza nie weszli na teren nekropolii, by być świadkami pochówku. Wrócili do swoich spraw, swojej muzyki, swoich ambicji. Tak, Wiedeń nigdy nie był nazbyt łaskawy dla Salzburczyka, ani za Jego życia, ani też w godzinie Jego przemijania.

Jakże inaczej pożegnali „swojego kochanego Mozarta” Prażanie!

14 grudnia w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja zorganizowano uroczystości żałobne, których kulminacyjnym momentem było wykonanie Requiem Es-Dur Antonio Rosettiego. 120 muzyków związanych z Teatrem Narodowym w Pradze uczciło pamięć Zmarłego. 4 000 Prażan przybyło do świątyni, by wyrazić swój głęboki żal i podziw. Tak, oni jako pierwsi odczytali właściwie Kim był i Kim niebawem się stanie Mozart. I chwała Im za to po wsze czasy.

Niewiele ponad dwa lata później, 7 lutego 1794 w Konviktsaal na uniwersytecie w Pradze odbyło się kolejne upamiętnienie Wolfganga Amadeusza Mozarta. Podczas koncertu pro memoriam, na którym gościem honorowym była wdowa po Mozarcie Konstancja i obaj Jego synowie wykonano Symfonię 

C-dur Linzka K - 425, symfonię D-dur Praska K-504, koncert fortepianowy d-moll K- 466, Rondo z opery

La clemenza di Tito: Non piu di fiori.

Koncert Finałowy XV POZNAŃSKIEGO FESTIWALU MOZARTOWSKIEGO W.A. MOZART. PRASKIE PRO MEMORIAM to de facto ukłon w stronę Wielkiej Pragi, która pokochała Mozarta, szanowała Mozarta, słuchała Mozarta i pożegnała Mozarta dokładnie tak, jak na to zasługiwał.

Byli pierwsi i tego Im nikt nie odbierze.

Tomasz Raczkiewicz