Ruszamy

29-11-2017

Już 4 grudnia 2017 roku rusza XV edycja Poznańskiego Festiwalu Mozartowskiego. To po warszawskim najstarszy w Polsce festiwal poświęcony osobie Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Tegoroczna odsłona festiwalu jest kontynuacją rozpoczętej w 2015 roku podróży śladami europejskich eskapad Wolfganga Amadeusza Mozarta, stąd idiom, który określi programowe wytyczne festiwalu brzmi MOZART PO CZESKU.

Wzorem lat ubiegłych najważniejszym wydarzeniem będzie Missa pro defuncto W. A. Mozart oprawiona mozartowskim Requiem w wykonaniu m.in. solistów Opery Narodowej w Pradze.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu organizowanej pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji Ivana Jestřába Ambasadora Republiki Czeskiej w RP pokażemy jak ważną rolę w życiu Mozarta odgrywały Czechy, 

a zwłaszcza Praga. Należy pamiętać, że już 14 grudnia 1791 roku, zaledwie 10 dni po śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta w Pradze uczczono pamięć zmarłego kompozytora. Było to pierwsze upamiętnienie Mozarta w historii! Koncert odbył się w kościele św. Mikołaja będącym „bliźniaczą” świątynią poznańskiej Fary. Orkiestra i soliści praskiego Teatru Narodowego wykonali Requiem Es-Dur Rosettiego. Niewiele ponad dwa lata później,
7 lutego 1794 roku w Konviktsaal na uniwersytecie w Pradze odbył się kolejny koncert pro memoriam z udziałem Konstancji i obu synów Mozarta. W programie znalazła się Symfonia C-dur Linzka K - 425, D-dur Praska K-504, Koncert fortepianowy d-moll K- 466, Rondo z opery La clemenza di Tito: Non piu di fiori.

Nawiązując do tych doniosłych wydarzeń postanowiliśmy koncert finałowy festiwalu zaplanowany na 13 grudnia w auli UAM oprzeć na praskich „upamiętnieniach” Wolfganga Amadeusza Mozarta. 

Zapraszamy!!!