XV POZNAŃSKI FESTIWAL MOZARTOWSKI

POZNAŃSKI FESTIWAL MOZARTOWSKI to autorska inicjatywa Tomasza Raczkiewicza wpisana w kalendarz życia kulturalnego Wielkopolski już od piętnastu lat.

Tegoroczna odsłona festiwalu jest kontynuacją rozpoczętego w 2015 roku podróżowania śladami europejskich eskapad Wolfganga Amadeusza Mozarta. Tym razem punktem docelowym będą Czechy.  Pokażemy jak ważną rolę w życiu Mozarta odegrał ten kraj, a zwłaszcza jego stolica. To właśnie w Pradze,  już 14 grudnia 1791 roku, zaledwie 10 dni po śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta uczczono pamięć zmarłego kompozytora. Było to pierwsze upamiętnienie Mozarta w historii! Koncert odbył się w kościele św. Mikołaja będącym „bliźniaczą” świątynią poznańskiej Fary. Orkiestra i soliści praskiego Teatru Narodowego wykonali Requiem Es-Dur Rosettiego.

Niewiele ponad dwa lata później, 7 lutego 1794 roku w Konviktsaal na uniwersytecie w Pradze odbył się kolejny koncert pro memoriam z udziałem Konstancji i obu synów Mozarta. W programie znalazła się Symfonia C-dur Linzka K - 425, D-dur Praska K-504, Koncert fortepianowy d-moll K- 466, Rondo z opery La clemenza di Tito: Non piu di fiori.