Chór Akademicki UAM pod dyrekcją Beaty Bielskiej Chór Akademicki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powstał w 1966r. Zrzesza studentów i pracowników wyższych uczelni miasta Poznania. Kierowany w swoje historii przez wybitnych muzyków zawsze nawiązywał do chóralnych tradycji Wielkopolski. Od października 2010 kierownikiem artystycznym i dyrygentem została pani Beata Bielska, która przez wiele lat była asystentem znanego kompozytora i chórmistrza Jacka Sykulskiego.

Chór Akademicki UAM znacząco wyróżnia się spośród całego bogactwa polskiej tradycji śpiewu chóralnego. Odmienność zaznacza się zarówno na poziomie emisji głosu jak i wykonywanego repertuaru. Znaczną część repertuaru stanowią, utwory specjalnie dla chóru skomponowane i opracowane. Zespół prowadzi niezwykle intensywną działalność koncertową. Jest bardzo wszechstronny, co objawia się zarówno w szerokim repertuarze, jak i różnych formach koncertów.

W ciągu ostatnich 15. lat zespół wystąpił m.in. w takich miejscach, jak Watykan (2001), waszyngtoński Kapitol (2001), nowojorska "Strefa Zero" na gruzach World Trade Center (2001), Notre Dame w Montrealu (2002), Berlin Haus des Rundfunks (2003), National Concert Hall w Taipei (2005), Tokyo City Hall, Konzerthaus Berlin, Berliner Dom (2006). Katedra św. Patryka w Nowym Jorku (2007), Festiwal 'Misiones de Chiquitos' w Boliwii (2008 i 2010), Niżny Nowogród (2012), Ohrid w Macedonii (2013)

Chór ma w swym dorobku wiele nagrań CD, w tym "Tribute to USA” (2001) - nagrana na pierwszą rocznicę wydarzeń wrześniowych w Stanach Zjednoczonych w 2001 r., "If ye love me” (2004) - płyta z przebojami muzyki rozrywkowej w aranżacjach a cappella, "Missa 1956" (2006) - monumentalne dzieło napisane przez Jacka Sykulskiego na orkiestrę, dwa chóry i solistów, „Musica Sacromontana” (2007) – dwupłytowy album z nagraniami utworów Józefa Zeidlera dokonanymi podczas Festiwalu Muzyki Oratoryjnej w Gostyniu, nagrodzony Fryderykiem 2008, prestiżową nagrodą polskiej branży fonograficznej w kategorii „Muzyka Chóralna i Oratoryjna”, „Can you hear the Christmas” (2007) – płyta kolędowa, „Wolności dla nas idzie czas” – wielkie dzieło instrumentalno-wokalne, na 3 chóry, orkiestrę filharmoniczną i solistów.

Ideą nadrzędną, artystycznym credo dyrygentki oraz wszystkich śpiewaków Chóru jest nieść radość poprzez śpiew. Członkowie zespołu przekonani są, że muzyka, którą wykonują, to uniwersalny język, zrozumiały przez wszystkich, niezależnie od miejsca zamieszkania czy wyznania. Muzyka z serca do serca!