Historia muzyki baroku

Muzyka renesansu w Polsce

 

Nowe ustawienie chórów

Jedną z istotnych technik, używanych w epoce renesansu, była technika polichóralna. Popularność muzyki chóralnej była tak duża, że kompozytorzy postanowili zwiększać liczbę osób w chórze do tak wielkich rozmiarów, że zaczęto się zastanawiać, nad rozwarstwieniem chórów na kilka. Taki pomysł powstał w bazylice św. Marka w Wenecji, która była bardzo dużym kościołem i posiadała trzy osobne nawy. Giovanni i Andrea Gabrieli wpadli na pomysł, aby w każdej z naw ustawić osobny chór, tworząc w ten sposób wrażenie przestrzenności dźwięku. Można powiedzieć, że jest to pierwsze, renesansowe dolby surround, którego doświadczamy np. dzisiaj będąc w kinie, czy kupując sobie zestaw kina domowego, gdzie otaczają nas głośniki z wszystkich stron. Aby nadać ciekawego efektu brzmieniowego, kompozytorzy uciekali się również do naśladowania zjawisk przyrody. Taki proces w muzyce nazywamy imitacją na della natura, czyli właśnie naśladowanie zjawisk przyrody i natury. Jednym z najpopularniejszych zjawisk, które można było naśladować w muzyce wokalnej był śpiew ptaków.

Z czasem muzykę śpiewaną zaczęła wypierać muzyka grana na instrumentach. Początkowo instrumenty dołączyły do muzyki wokalnej, tworząc gatunek wokalno-instrumentalny. Z czasem wyparły zupełnie muzykę wokalną.

Najważniejsze instrumenty epoki renesansu

Popularnymi instrumentami epoki renesansu są wzory skrzypiec (lira da braccio), podłużne piszczałki, czyli szałamaje lub pomorty, a także instrumenty dęte i blaszane, takie jak rogi czy trąbki lub też instrumenty perkusyjne, jak na przykład bębny.

Jak wyglądał okres renesansu i rozwój muzyki w Polsce?

Renesans dla Polaków był złotym okresem kultury polskiej. Jest to czas panowania dynastii Jagiellonów, którzy bardzo przyczynili się do rozwoju naszego kraju pod względem kulturalnym i nie tylko. Królowa Bona współpracowała z wieloma artystami włoskimi, w tym również muzykami, których sprowadzała bezpośrednio na dwór królewski.

ashe