Muzyka baroku
Muzyka w baroku a inne dziedziny sztuki
Również kościoły barokowe i ich wnętrza imponują swoim bogactwem. Ogromna liczba rzeźbionych figur, złote freski,czy witraże w oknach, to cecha barokowego zdobnictwa. Dziedziną, która równie szybko rozwijała się w baroku, był teatr. W teatrze możemy połączyć wiele różnych sztuk, takich jak: muzyka, poezja czy gra aktorska. Dzięki temu można było jeszcze bardziej oddziaływać na odbiorcę. Pomagały temu również powstające wtedy efekty specjalne, czyli sceny z zapadniami czy też różnego rodzaju pirotechniczne zdobycze.
Cechy muzyki barokowej
Muzyka w okresie baroku to przede wszystkim muzyka instrumentalna. To przede wszystkim ona będzie wiodła prym wśród innych gatunków. Dzięki rozwojowi technologii mogły rozwijać się również instrumenty – ich budowa była coraz bardziej wyrafinowana. Najpopularniejszymi instrumentami w okresie baroku były między innymi skrzypce, viola gamba, klawesyn, flet prosty, obój, fagot czy trąbka.
Kolejną cechą rozwoju muzyki barokowej jest dalszy rozwój polifonii. Polifonia to faktura, w której kilka głosów jest prowadzonych równocześnie, są one od siebie niezależne i każdy prowadzi własną linię melodyczną. W renesansie i częściowo w średniowieczu mieliśmy do czynienia głównie z polifonią wokalną, kiedy to głosy wokalne wykonywały swoje melodie. A jak to było w baroku?