Historia muzyki średniowiecza

Konkurs Piosenki Eurowizji

Eurowizja jest największym międzynarodowym konkursem piosenki. Jej historia trwa nieprzerwanie od 1956 roku. W konkursie biorą udział przedstawiciele krajów zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców. Jedynym wyjątkiem jest Australia, która w 2015 roku uzyskała prawo do uczestnictwa, dzięki nadzwyczajnej popularności konkursu w tym kraju.

Eurowizja jest programem pozasportowym, który gromadzi przed telewizorami jedną z największych widowni na całym świecie. Co roku ogląda ją około 600 milionów widzów. Pomimo tego, że udział w niej teoretycznie mogą brać tylko kraje z Europy, jest transmitowana poza jej granice do krajów rozsianych po całym globie.

Konkurs charakteryzuje się tym, że nie zobaczymy w nim największych gwiazd światowego formatu, co według niektórych jest dużym minusem. Jednak większość ludzi uważa, że jest to dobre rozwiązanie, gdyż wielokrotnie okazywało się, że nieznany nikomu artysta po wygraniu konkursu rozpoczynał wielką międzynarodową karierę. Na przykład: Céline Dion (1988), Julio Iglesias (1970).

Przeciwnicy Eurowizji zarzucają jej piosenkom specyficzny styl, są one bowiem skomponowane w taki sposób, by spełniały oczekiwania odbiorców z jak największej ilości krajów. Bardzo często wykonawcy wybierają fantazyjne obuwie i jeszcze dziwniejsze stroje, żeby przyciągnąć uwagę świata.

Jednak nie wszyscy artyści mają takie podejście i doceniają fakt, że widzowie mogą poznać muzykę pochodzącą z krajów całej Europy i przekonać się o jej charakterystycznych cechach. Wielu kompozytorów wplata w nowoczesną muzykę klasyczne wątki np. z Mozarta lub Beethovena.

Format programu

Każdy kraj posiadający prawa do uczestnictwa w konkursie może zgłosić piosenkę jednego artysty. Najczęściej zespoły/wokaliści wybierani są poprzez specjalne krajowe eliminacje. Nie ma żadnych wymagań co do gatunku muzyki reprezentowanej na scenie. Obecnie miejsce, w którym odbędą się finały Eurowizji to kraj, który zwyciężył w poprzednim konkursie. Najpierw odbywają się koncerty półfinałowe podzielone na dwa dni. W półfinałach biorą udział wszystkie kraje. Każdego dnia półfinału wybiera się dziesięciu artystów, którzy wystąpią w finale. W sobotnim konkursie widzowie oglądają występy z ponad 20 krajów. Reprezentanci gospodarza i krajów tzw. wielkiej piątki (państwa, które przeznaczają najwięcej środków finansowych na Eurowizję tj.: Niemcy, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania, Włochy), mają zapewniony udział w finale.

Zwycięzca zostaje wyłoniony na podstawie głosów jury z każdego kraju uczestniczącego w konkursie. Ze względu na krytyczne głosy na temat upolitycznienia konkursu (często dochodziło do sytuacji, że jury danego kraju oddawało swoje głosy na artystów zaprzyjaźnionych krajów, bez względu na jakość piosenki), w 2016 roku postanowiono rozdzielić głosy widzów i jurorów, by wszyscy mogli dokładnie zobaczyć, jak głosowano.

Jednak nadal można się spotkać z zestawieniami ukazującymi, że niektóre kraje na przestrzeni lat głosują w podobny sposób, dlatego krytycy konkursu zarzucają, że nie zawsze wygrywa najlepsza piosenka, tylko dobra piosenka z popularnego państwa.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci

Od 2003 roku corocznie organizuje się Eurowizję dla Dixeci. Konkurs z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Zasady programu są niemal identyczne, jak w „dorosłej” wersji. Państwa, drogą wewnętrznych eliminacji, wybierają reprezentanta, który musi spełnić jeden warunek: dzieci muszą być w wieku od 9 do 14 lat. Należy zwrócić uwagę na to, że w przeciwieństwie do Eurowizji dla dorosłych, Polska odniosła sukces w dziecięcej wersji Eurowizji, kiedy w 2018 roku wygrała piosenka Roksany Węgiel „Anyone I Want to Be”. Kolejna edycja programu zostanie zorganizowana w Gliwicach.

ashe