Pozostałe instrumenty i muzyka średniowiecza
Który instrument był najpopularniejszy i rozwijał się wraz z człowiekiem aż do czasów współczesnych?
Najpopularniejszym instrumentem w starożytnej Grecji była kitara. To instrument, który stanowił odmianę liry. Miał drewniane pudło rezonansowe, które zakończone było wygiętymi, płaskimi ramionami. Taka gitara posiadała struny, było ich od trzech do dwunastu – wszystkie nawinięte na pudło i umocowane. Szarpano je płytką albo tak zwanym plektronem.
Fletnia Pana i mity
Inny instrument, z którym związany jest stary grecki mit, to syrinks, czyli inaczej fletnia Pana. Powstanie tego instrumentu związane jest właśnie z greckim bożkiem Panem. Był on bardzo zakochany w pięknej nimfie Syrindze. Ona jednak nie odwzajemniała jego zalotów i uciekała daleko przed nim, aż nad rzekę. Tam za karę została zamieniona w trzcinę, a nieszczęśliwie zakochany Pan zrobił z tej trzciny instrument, by piękna muzyka przypominała mu zawsze o ukochanej.
Syrinks składa się z drewnianych piszczałek ułożonych w jednym albo w dwóch rzędach – wtedy jest to syrinks bardziej rozbudowany. Dźwięk z tego instrumentu wydobywa się, dmuchając w krawędzie otworów piszczałek.
Średniowiecze
Jak było z muzyką w czasach warownych zamków, kościołów, uczt królewskich i rycerstwa?
Epoka średniowiecza w Europie datowana jest od 476 roku, czyli od upadku Cesarstwa Zachodnio-Rzymskiego, aż do 1453 roku, czyli połowy XV wieku, kiedy to upada Cesarstwo Bizantyjskie. W Polsce epoka trwa od przyjęcia przez Polaków chrztu w 996 roku i kończy także w pierwszej połowie XV wieku. W tak długim czasie miało miejsce wiele historycznych wydarzeń, w tym również tych związanych z muzyką. Muzyka średniowieczna znacznie różniła się od muzyki starożytnej, na co wpływała na pewno nowa jakość instrumentów, postęp w ich produkcji, ale także rozwój w dziedzinie nauki o muzyce oraz pojawienie się na świecie prawdziwych geniuszy muzycznych.